Jak wybrać skarpety piłkarskie?

0
40

Podczas kompletowania stroju dla piłkarza, najczęściej skupiamy się na wyborze solidnych i wygodnych butów dopasowanych do powierzchni, czy wytrzymałej koszulki i szortów. Często jednak zapominamy o wyborze odpowiednich skarpet, bo przecież co tutaj może pójść nie tak? Błąd! Do kwestii skarpet należy podejść równie poważnie, jak do pozostałych elementów stroju piłkarskiego. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego ten wybór ma tak duże znaczenie!

Rola skarpet piłkarskich

Odpowiednio dobrane skarpety piłkarskie wpływają przede wszystkim na komfort ich użytkowania. Chronią skórę stóp przed otarciami, a także, w połączeniu z ochraniaczami, zabezpieczają nogi przed ranami czy kontuzjami. Ich zadanie to również odprowadzanie wilgoci. Stopy w obuwiu często się pocą, a podczas wysiłku zjawisko to jest szczególnie nasilone. Nieodprowadzona wilgoć może wpłynąć na podrażnienia stóp, a nawet problemy z termoregulacją. Dlatego niezwykle ważnym aspektem jest dobór właściwych skarpet wykonanych z odpowiednich materiałów.

Skarpety czy getry piłkarskie?

Co prawda zdania odnośnie nazewnictwa są podzielone. Niektórzy twierdzą, że skarpety i getry dla piłkarzy to jedno i to samo. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że mówiąc o getrach, mamy na myśli elementy sięgające do kolan, natomiast typowe skarpety sięgają tylko powyżej kostki.

Getry są doskonałym rozwiązaniem, jeśli mamy w planach dodatkowe zabezpieczenie piszczeli w postaci nagolenników, ponieważ getry pomagają je utrzymać na miejscu.

Oczywiście decydując się na skarpety, nie musimy wcale rezygnować z tego typu zabezpieczeń, ponieważ sklep https://zina.pl/odziez/skarpetogetry posiada w swoim asortymencie getry piłkarskie bez stopy, które spokojnie można zestawić z klasycznymi skarpetami piłkarskimi.

sport, football and people concept – soccer player playing with ball on field

Na co zwrócić uwagę wybierając skarpety piłkarskie?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru skarpet piłkarskich jest tkanina, z jakiej zostały wykonane. Najlepszy wybór to materiał, którego głównym składnikiem jest poliester lub polipropylen — dlaczego?

Otóż tego typu materiał jest niezwykle wytrzymały, a do tego nie pochłania wilgoci. Zamiast tego, pot zostaje „wypchnięty” na zewnątrz skarpety, a stopa pozostaje sucha, co wpływa na komfort użytkowania.

Jakość jest również ważnym czynnikiem. Profesjonalne skarpety piłkarskie oraz getry dla piłkarzy są wykonane w sposób zapewniający wsparcie łuku i wzmocnienie stabilności stopy podczas gry. Dobry model skarpet może nawet zagwarantować dodatkową amortyzację. Najczęściej skarpety tego typu posiadają dodatkowe wzmocnienie na palcach i piętach, co wydłuża ich żywotność.

Oczywiście w tym miejscu nie możemy zapomnieć o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Zbyt luźne getry nie utrzymają ochraniaczy na miejscu i nie zapewnią stopie stabilizacji. Za małe mogą blokować przepływ krwi co negatywnie wpłynie na samopoczucie zawodnika oraz jakość jego gry.

Ostatnią rzeczą jest dobór odpowiedniego koloru, który musi byś dopasowany do elementów stroju i być zgodny z barwami klubu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here